May 27, 2022

13-14 External Competition Results(1)

2013-11-30

Althletic Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

Inter-School

Athletic Competition Division 2

Hong Kong Schools

Sport Federation

1st Runner-up in A grade shot put

Sze Wing Sin 

4C

 

1st Runner up in A grade 110 meters hurdle

Lin Ka Ho 

5C

2nd Runner up in A grade 100 meters

Lin Ka Ho 

5C

2nd Runner up in A grade 1500 meters

Or Yiu Hang

5D

2nd running up in overall result

A Grade Team

3rd Runner up in A grade 5000 meters

Or Yiu Hang

5D

3rd Runner up in A grade discus

Chan Hing Wah

5E

4th Runner up in A grade javelin

Mok Wing Tung

5A

6th Runner up in C grade 800 meters

Tong Tsz Sum

2C

6th Runner up in B grade shot put

Chan Ka Yau

3A

6th Runner up in A grade 400 meters

Wong Ka Chun

3C

7th Runner up in B grade triple jump

Yeung Man Ho

3D

7th Runner up in A grade high jump

Lin Hing Chun

6B

   

Badminton Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

Inter-School

Badminton Competition 2013-2014

Hong Kong Schools

Sport Federation

The Fourth Place Team in Division 2 ( Kowloon)

Yiu Chun Ho   5C

     

Kwan Wai Chung   5D

Liu Chi Wing

5D

Tse Hui An

5D

Chan Chin Kwan

5E

Ku Lai Kit

6C

Ng Cheuk Yin

6D

Wong Ho Tin

6D

 

Baseball Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

Samsung 57th Festival of Sport –

HK Baseball Association

Champion

Chan Fei Lung 

2A

Hong Kong Secondary School Baseball Elite Championship 2014

 

 

Lau Cheuk Wai

2A

 

 

 

Leung King To

2A

Yue Man Dik

2A

Wong Tin Lap 

2D

Law Chong Wing

4A

Leung Tsz Kwan

4B

Yuen Ka Hung

4D

Mok Wing Tung

5A

Leung Yu Hin 

5B

Hung Hoi Ching 

5C

Song Wanit Phakphum

5C

Lau Chun Hong

5E

Wu Chun Kit

5E

Chan Ying Chi

6A

Jan Bond

6B

Li Tin Yuet

6B

Wahab Abu Omar 

6B

Hun Man Lai

6C

Biology Panel

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

Inter-Schools

Bird-Watching Competition 2014

Hong Kong Wetland Park

2nd Runner-up

 
 

Hong Kong Bird Watching Society

是日鳥類精選

 

 

     

Chess Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

第九屆國慶盃象棋比賽

香港象棋文化發展協會

高中組亞軍

Io Chun Fai

4E

 

香島中學

 

Leung Chak Fung

4E

 

Pang Kwok Hing

5B

Leung Chi Fung

5D

Chan Hing Wah 

5E

觀塘區中國象棋大賽2013

中國香港棋院

1st Runner-up

Leung Chak Fung

4E

2013-2014年度全港中學生象棋個人賽

香港象棋總會

團體獎季軍

Ng Wai Leung

1A

     

Kong Ming Kin

1B

Wong Man Chung

1B

Sit Sing Yeung

1C

Cheung Ho

2A

Lan Ka Chun

2A

Io Chun Fai

4E

Leung Chak Fung 

4E

Pang Kwok Hing

5B

Kwan Wai Chung

5D

Leung Chi Fung

5D

Chan Hing Wah

5E

 

Chinese Panel

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

第六十五屆香港學校朗誦節

香港學校音樂及朗誦協會

冠軍

何禧賢     2A

   

朱子彥     3C

亞軍

李浩霆     1C

余俊浩     1C

江子健     4C

呂冠泓     4D

季軍

李金柏     1A

梁凱浩     1C

余俊浩     1C

顏嘉澍     3A

童銘澤     3A

鄭渝豐     3D

葉煒寰     5A

陳兆熙     5E

利國賢     6C

優良獎

李茂源     1A

郭子諾     1B

余俊浩     1C

顏嘉良     1D

何禧賢     2A

林踔賢     2A

黃振暉     3A

余俊賢     3A

鄭璵        4E

吳雨軒     4E

陳嘉棟     5C

張晉陞     5D

陳子謙     5E

良好獎

洪澤龍     1B

鄧裕堅     1B

刁焯希     1D

胡碩朋     3A

利國賢     6C

 

Civic Education Section

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

認識祖國認識香港問答比賽2013

香港青年協進會

網上初賽公開組個人優異獎

嚴子彬     3B

第三屆全港學生中國國情知識大賽

香港文匯報

校際團隊賽優異金獎

譚競思     3B

     

嚴子彬     3B

洪駿軒     5B

 

English Panel

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

TV News Summer Scheme 2013

Hong Kong Education City

Best Participation Awards for Schools

 
   

Best Performance Awards for Schools

 

Best Performance Awards for Students

Pan Hong Yi

4E

65th Hong Kong Schools Speech Festival

Hong Kong Schools

Music and Speech Association

1st Runner-up

Yu Man Chuen

3D

   

Ip Wai Wan

5A

Chan Siu Hei

5E

Form 1 Boys (Choral Speaking)

2nd Runner-up

Merit

Lee Chun Yin

6C

Chan Yin Ching

1A

Wong Hei Kiu

1A

Chan Kwun Hei

1D

Chan Mitchell Jamie

1D

Wong Wing Hung

1D

Ho Hei Yin

2A

Hung Lap Ting

 2A

Lam Cheuk Yin

2A

Hong Yu Kiu

2B

Wong Man Kit

2C

Hu Shek Pang

3A

Ang Ping Nam

3B

Tam King Yan

 3B

Law Pak Hin

3D

Kwan Wen Fung

4A

Mo Yu Hin

4A

Poon Ka Ching

4A

Tsui Chak Pui

4A

Or Chak Yuen

4B

Wong Wai Chun

4B

Kung Kiu Ching

4D

Tsang Man Him

4D

Wu Chun Kwan

4D

Ma King Hong

4E

Ngai Yuen Ming

4E

Wong Chin Wai

4E

Tse Chung Ho

5A

Chan Kai Chung

5E

Chan Tsz Him

5E

Kwok Tung Lam

5E

Ng Cho Hin

5E

Chung Tsun Yat

6B

Lee Chun Kit

6C

Lee Kwok Wing

6C

Hai Ting Wai

6D

Wong Kam Ho

6D

Chan Ting Hei

6E

Chiu Chun Yiu

6E

Ng Wai Chuen

6E

Proficiency

Wong Tsun Hang 

2B

Fong Pak Chun

2C

Hung Wai Hung

4A

Sun Ka Chung

4A

Yuen Kenneth

4D