Sep 30, 2022

13-14 External Competition Results(2)

2013-11-30

Cross Country Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of thewinner(s)

Inter-school

Cross Country Competition 2013-2014

Hong Kong School

Sports Federation

2nd runner up

Or Yiu Hang  5D

 

 

 

 

Mathematics Olympiad team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of thewinner(s)

The 13th Pui Ching Invitational Mathematics Competition 2014

Pui Ching Academy

Bronze Award

Luk Ka Ho

2A

 

 

 

 

The 19th National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition (Hong Kong Region)

The National Hua Luo-geng Cup Mathematics Competition Hong Kong Committee

Second Class Award

Luk Ka Ho

2A

Music

     

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of thewinner(s)

The 66th Hong Kong Schools Music Festival

Hong Kong Schools Music and Speech Festival

1st Place

二胡獨奏 深造組

板胡獨奏 深造組

Cheng Yuen Man

5D

 

 

2nd Place

二胡獨奏 高級組

Lam Wai Shing

2A

2nd Place

Chan Hing

1B

Gr 7 Piano Solo

 

Certification of Merit 

Ng Sheung Hang

1B

Gr 7 Piano Solo

 

Certification of Merit 

Au Wai Lim

2D

Gr 5 Piano Solo

 

Certification of Proficiency

Sung Wai Ting 

3A

箏獨奏 - 初級組

 

Certification of Proficiency

Siu Chun Lok

5C

箏獨奏 - 中級組

 

Certification of Proficiency

Chin Yui San

4D

笛獨奏 -  中級組

 

Certification of Proficiency 

Kwok Wing Ho

2A

Gr 7 Piano Solo

 

Certification of Proficiency

 Chan Ho Tin

5B

Gr 8 Piano Solo

 

 

 

Table-tennis team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of thewinner(s)

Inter-School Table Tennis competition

Hong Kong School Sports Federation

Champion

B Grade Team

   

1st Runner-up

A Grade Team

   

1st runner up

Overall

   

Entering 2nd round

C Grade Team

       

Swimming Team

Name of the competition

Organizer

Name of the prize

Name of the winner(s)

Inter-School Swimming Competition

Hong Kong Schools Sport Federation

1st Runner-up in C Grade 100m Free Style

Kwok Wing Ho

2A

   

2nd Runner-up in C Grade 50m Back Stroke

 

2nd Runner-up in A Grade 200m Breast Stroke

Ho Chun Hei

5D

2nd Runner-up in A Grade 50m Breast Stroke

Wu Ka Kit

5E

Fourth Place in A Grade 50m Breast Stroke

Chung Ngo Yeung

6D

Fifth Place in A Grade 100m Breast Stroke

Ho Chun Hei

5D

Sixth Place in A Grade 100m Breast Stroke

Wu Ka Kit

5E

Seventh Place in C Grade 50m Free Style

Chow Ngai 

2B

Eighth Place in C Grade 200m Breast Stroke

Yau Lok Sang

2B

Eighth Place in C Grade 200m Free Style

Lam Wang Chun

2C

Eighth Place in A Grade 200m Breast Stroke

Lam Kai Yin 

6D

Fourth Place in C Grade 4x50m Medley Relay

C Grade Team

Fifth Place in A Grade 4x50m Free Style Relay

A Grade Team